Fake News


Opublikowane: 2019-11-14
Wyświetlenia: 92
Autor: Administrator
Published in: Teoria prawdy absolutnej
Fake News

Fake news

jako współczesne przedstawianie fałszywych filmów, obrazów, wiadomości zniekształcających prawdę, rzekomo pokazując ludziom, którzy mówią i robią rzeczy, których nigdy nie powiedzieli lub zrobili. Walką z fake newsami zajmują się rzecznicy prasowi.

Ponieważ media są tak hiperkonkurencyjne i szybkie, dziennikarze nie mogą sobie pozwolić na sprawdzenie wszystkich swoich

źródeł i informacji.

Muszą opublikować swoje artykuły tak szybko, jak to możliwe, aby trzymać się terminów i upewnić się, że dostaną premię, więc jeśli poświęcą zbyt wiele czasu na bycie ostrożnym, stracą je. A ponieważ tak wiele się dzieje, dziennikarze muszą polegać na blogerach w przypadku niektórych swoich historii, pozwalając, aby historie z mniejszych, bardziej skupionych blogów "spływały" do dużych publikacji.

W 2015 r. WHO opublikowała raport klasyfikujący przetworzone mięso jako czynnik rakotwórczy z Grupy 1, "w oparciu o wystarczające dowody na to, że spożywanie przetworzonego mięsa powoduje raka jelita grubego". To ta sama grupa rakotwórcza co tytoń. Wszyscy szybko oszaleli i zaczęli publikować artykuły mówiące, że "boczek powoduje raka" i że jest tak samo zły jak palenie, ale prawie wszyscy z nich błędnie zinterpretowali dane, którymi rzeczywiście dzieliła się WHO.

Jak się bronić przed fake newsami? Jeśli zrozumiesz podstawy statystyki i prezentacji danych, nawet z tak prostych badań jak CBOS, będziesz o wiele lepiej przygotowany do racjonalnej interpretacji danych, które są przedstawiane i łatwiej zauważysz manipulacje.

Organizacje prawdopodobnie mają kilku złych reporterów i marne artykuły, ale jeśli znajdziesz osobę, której zaufałeś w konkretnych sprawach, może być znacznie lepszym źródłem informacji niż duże publikacje.

Jeśli nie można uzyskać dokładnego rozeznania, najlepiej jest przeczytać kilka artykułów po obu stronach i spróbować dowiedzieć się, gdzie jest środek. Jeśli jesteś na Twitterze lub Facebooku, obserwowanie ludzi z obu stron bardzo pomoże.

Biografia Autora
Komentarze do artykułu
Podobne artykuły